Dvojitá kontingentnosť

Ekvivalent pojmu v iných jazykoch

Doppelte Kontingenz (D)

Explikácia pojmu

Kontingencia znamená skúsenosť, že všetko môže byť principiálne aj iné. Tzv. dvojitá kontingencia, kde sa dva kognitívne /alebo aj sociálne/ systémy vo svojej radikálnej neprístupnosti ako čierne skrinky navzájom pozorujú[1], sa v tomto zmysle stáva konštitutívnym momentom komunikácie. Koncept dvojitej kontingencie pochádza z teórie Talcotta Parsonsa a odkazuje na skutočnosť, že ego aj alter navzájom pozorujú svoj výber ako kontingentný.

Selekcie systémov sú vždy kontingentné, čo znamená, že všetko je také, ako to je v princípe možné, čiže všetko je možné aj inak. Každá zložka komunikačného procesu je sama o sebe úplne kontingentná. Dvojitá kontingentnosť paradoxne prekonáva túto bazálnu kontingentnosť. V statickom stave by, samozrejme, každá strana v tomto kruhu blokovala druhú. Temporalitou sa však táto cirkulácia asymetricky naruší. Preto, ako uvádza Luhmann, „dvojitá kontingentnosť nevyhnutne vedie k formovaniu sociálnych systémov“ (Luhmann 1991, 177).


Táto práca bola podporená Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy  č. APVV-20-0179.



[1] Keďže ide minimálne o dvoch aktérov, z ktorých každý svoje výbery vykonáva tak, aby zabezpečil, že aj druhá strana bude robiť svoje selekcie, máme do činenia s dvojitou kontingenciou. Cirkularitu tohto konceptu Luhmann vysvetľuje nasledovne: „Ak ty urobíš to, čo chcem ja, ja urobím to, čo chceš ty.“ (Luhmann 2004, 320) V koncepte dvojitej kontingencie Luhmann reformuluje známu otázku: „Ako je možný spoločenský poriadok? “ Odpoveď je pomerne jasná: „Spoločenský poriadok vzniká vtedy, keď niekto niečo špecifikuje, začne nejakú činnosť, niečo navrhne alebo sa prezentuje a tým núti ostatných reagovať.“ (Luhmann 2004, 320)

Bibliografia

Luhmann, Niklas. 1991a. Soziale Systeme. Grundriß einer allgemeinen Theorie. 4. Auflage, Frankfurt am Main: Suhrkamp.
Luhmann, Niklas. 1998. Die Gesellschaft der Gesellschaft. Frankfurt am Main: Suhrkamp.
Luhmann, Niklas. 2004. Einführung in die Systemtheorie, ed. by Dirk Baecker, 2. Auflage, Heidelberg: Carl-Auer-Systeme Verlag.

<< späť