Komunikatívna pamäť

Oblasti vedného poznania:

Autor:

Ekvivalent pojmu v iných jazykoch

kommunikatives Gedächtnis (D)
communicative memory (En)

Explikácia pojmu

Aleida a Jan Assmannovci kultúrnu a komunikatívnu pamäť chápu ako dva možné spôsoby odkazovania na minulosť. Tieto dva spôsoby kontrastujú preto, aby ukázali, že obsahy, formy, médiá, časová štruktúra a nositelia týchto dvoch pamäťových rámcov sa zásadne líšia. Komunikatívna pamäť vzniká v každodennej interakcii. Jej obsahom sú osobné skúsenosti súčasníkov. Komunikatívna pamäť má neformálny a značne variabilný obsah. Komunikatívna pamäť znamená, že minulé udalosti, či už prežité vlastnou skúsenosťou, alebo sprostredkované na základe mediálnych reprezentácií, sa nachádzajú v sociálne a časovo blízkom horizonte. Sú chápané ako súčasť životnej skúsenosti zdieľanej sociálnymi skupinami, ktorá je zmysluplná v horizonte týchto obmedzených formácií. Táto pamäť je špecifická pre skupinu. Vytvára „sociálny význam“. Podľa Jana Assmanna patrí komunikatívna pamäť do tematickej oblasti oral history a ako koncept slúži skôr na vymedzovanie voči kultúrnej pamäti, ktorá predstavuje formalizovaný, vizualizovaný či inak objektivizovaný/materializovaný modus s pevnou zásobou obsahov a významov, na ktorej tradovaní a interpretácii sa podieľajú vyškolení experti. Neintencionálnou stránkou kultúrnej a komunikatívnej pamäti je tzv. sociálna pamäť.

Ústredným kritériom diferenciácie pamäťových rámcov na kultúrnu a komunikatívnu pamäť teda nie je nevyhnutne merateľná časová vzdialenosť spomínaných udalostí od prítomnosti aktu spomínania, ale kolektívna predstava o význame toho, čo sa spomína. To znamená, že v istom historickom kontexte môže byť tá istá udalosť súčasne predmetom kultúrnej či komunikatívnej pamäti.


Bibliografia

ASSMANN, Aleida – FRIESE, Heidrun (eds.): Identitäten. Erinnerung, Geschichte, Identität. Frankfurt a. M.: Suhrkamp, 1998.
ASSMANN, Jan – HÖLSCHER, Tonio (eds.): Kultur und Gedächtnis. Frankfurt a. M.: Suhrkamp, 1988.
ASSMANN, Jan: Das kulturelle Gedächtnis. In Erwägen, Wissen, Ethik, 2002, 13, 2, s. 239 – 247.
ASSMANN, Jan: Kollektives Gedächtnis und kulturelle Identität. In Assmann, Jan – Hölscher, Tonio (eds.): Kultur und Gedächtnis. Frankfurt a. M.: Suhrkamp, 1988, s. 9 –19.
ASSMANN, Jan: Das kulturelle Gedächtnis. Schrift, Erinnerung und politische Identität in frühen Hochkulturen. München: Beck, 1992.
ERLL, Astrid: Kollektives Gedächtnis und Erinnerungskulturen. Eine Einführung. 3. aktualizované a rozšírené vydanie. Stuttgart: J. B. Metzler, 2017.

<< späť